S tem dejansko NE delamo več kot 1 naloge naenkrat. Le zelo hitro preklapljamo med njimi! Resnica je, kažejo raziskave, da človeški možgani na splošno, brez delitve na spola, niso narejeni za reševanje več težav naenkrat.
Zamislite si scenarij, ki nam je vsem še predobro znan: ste v pisarni, jutro je, s skodelico kave sedite za računalnikom in ste polni delovnega zagona – vsaj tako upate. V tistem trenutku vas vaš pametni telefon že opozori na novo elektronsko pošto v nabiralniku računalnika, prijateljica ali vaš najdražji vam sporoča nekaj preko messengerja, pride sodelavka z dokumentom, ki ga je treba pogledati še pred sestankom. To je to – ste že padli v centrifugo večopravilnosti!
Predstavljajte si vaš računalnik, da ves čas preklapljate – odprete 1 wordov dokument, dodate še excelov dokument in prezentacijo v powerpointu, pa še 5 spletni strani odprete in istočasno še vstopite v koledar, zaženete elektronsko pošto in preklapljate med programi, klikate.
Kaj se zgodi z računalnikom? Zablokirate ga, sesujete ga, v nekem trenutku le še melje in se ustavi in ne gre ne nazaj in ne naprej. Pokličemo računalničarja in ta nam reče, ja pa kaj si delala, sesula si cele windowse, vse je treba na novo naložiti… Napredek v tehnologiji omogoča vedno močnejše računalnike, ki jih ne moremo sesuti tako hitro, tehnologija napreduje neverjetno. NAŠI MOŽGANI pa delujejo vedno enako. Pri nekje teži 1400 g se nehajo razvijati, to je nekje v zgodnji odrasli dobi.
Toda ne glede na napredek ima evolucija svoje omejitve. Kljub sodobnim izumom ljudje še vedno nismo roboti in pritisk večopravilnosti terja od nas svoj davek. Nenehna preobremenjenost in preveč odprtih kart na našem meniju nalog (naj bo to na računalniku ali samo v glavi, kjer brni od zamisli) povzročijo, da smo ves čas pod pritiskom, to pa pripelje do občutka kroničnega stresa in izčrpanosti.
Naša nagrada za dobro opravljeno delo in končano nalogo je majhna doza dopamina, ki se sprosti v možganih in nas s tem motivira, da tudi naslednjič uspešno opravimo svoje obveznosti oziroma zadano. Ljudje hitro postanemo odvisni od dopamina oziroma nagrad naših možganov in tako smo začeli sčasoma opravljati več stvari naenkrat, s tem pa so nas obveznosti zadušile. Zdravilo se torej glasi: spočijte se!